Medovice - Co to vlastně je?

Často se mě lidé, jakožto včelaře, ptají co je to medovice. Toto léto jsem náhodou objevil producenty medovice na mé venkovní bonsaji, ideální na názornou ukázku.

Na listnatých a jehličnatých stromech žijí mšice, které se živí mízou ze stromů. Většinou se shlukují v okolí šišek, plodů a pupenů. Mšice sají mízu a vylučují odpadní produkt, neboli medovici. Medovice je sladká tekutina a její tmavé zbarvení je způsobenou vysokým obsahem minerálů. Včely sají tuto medovici a odnášejí do úlu k dalšímu zpracování.

Med z medovice má tmavší až černou barvu a je chuťově velmi výrazný. Ne vždy se však zadaří vytočit medovicový med. Záleží na prostředí a počasí.

Zabrousím nyní do říše jiného hmyzu, a to mravenců. V substrátu modřínové bonsaje se mi uhnízdili mravenci a neustále pochodovali po bonsaji nahoru a dolů.

Po čase jsem vysledoval že všichni směřují k mladé šišce na modřínu. Pod šiškou se totiž utvořila kolonie mšic, která se živí mízou. No a mravenci mšice opečovávají a sbírají odpadní medovici. Je hezké vidět, jak příroda dokáže spolupracovat.

Medovice je několik druhů, stejně jako mšic. Více informací můžete nalézt na odborných webech jako Wikipeide.


Další články