top of page

Včelaři z Jihlavy a Brna

 

Jiří Gálik

 

Pracuji ve společnosti Galik In. Ve volném čase o víkendech se věnuji včelaření. Zapomenout na ruch velkoměsta a být v přírodě je prostě super. Včely mám v Brně na zahradě a moc se jim tady daří. Včelaření ve měště má několik výhod: různorodá flóra, lepší mikroklima a hlavně ve městě se nepoužívají zemědělsé postřiky které jsou zhouba pro včely. 

K tomuto řemeslu jsem se dostal už jako malý kluk když jsem pomáhal babičce. Nejvíce zkušeností mi ale předal včelmistr Ing. Martin Macháček, kterému jsem za to moc vděčný a spolupracujeme spolu i nadále.

Martin Homolka

 

Martin se do péče o včelí “mazlíčky” pustil před třemi lety. Dává přednost smysluplným a užitečným aktivitám, proto je pro něj včelaření pravá volba. Když přerovnává rámečky v úlu, ví, že je u vzniku něčeho hodnotného nejen pro něj, ale i pro všechny naše zákazníky. Vyučil se truhlářem a tesařem. Práce se dřevem jej velmi baví, v současnosti pracuje na volné noze. Kvalitní, dobře sedící úly máme právě jeho zásluhou. Kromě dřeva se věnuje i stavebním pracím a kutilství všeho druhu. Pata ani Mata v něm ale nehledejte :)

 

 

Roman Hos

 

Oteklé ruce od včelích bodnutí a zpocené čelo náročnou manipulací s těžkými úly se pro Romana staly již rutinou. Stejně jako Martin včelaří třetím rokem. Nyní mají společnou včelnici v Jihlavě. Pracuje jako mechanik a nákupčí v autosalonu a servisu Land Rover Auto-Hos, který je původně rodinným podnikem. Pokud zrovna nevytáčí prvotřídní český med, věnuje se chovu kaprů a pstruhů ve vlastních rybnících nebo pomáhá se zvířaty na domácí farmě. Aby se vám nezdálo, že je pouze přírodní typ, prozradíme vám, že miluje automobily a adrenalinovou jízdu.

Kde máme včely

V Brně

 

Brněnská včelnice je umístěna na zahradě rodinného domu v jižním svahu Králova Pole. Je to pořádný kopec a Jirka se s úly pěkně naběhá, přesto mu úsměv nikdy nepohasne. V okolí se nacházejí smíšené, převážně listnaté lesy, parky a zahrádkářská kolonie. Včelaření ve městě poskytuje lepší mikroklima a nejsou zde zemědělské pozemky, na kterých se používají pesticidy a jiné chemické prostředky.

V Jihlavě

 

Jihlavské kopce nám poskytují to pravé útočiště pro včelaření. Vysočina je poseta kopci, v okolí se rozkládají hluboké lesy a pastviny pro skot. Zemědělské plodiny jsou v naší lokalitě pěstovány jen minimálně. Úly máme nedaleko rybníka, který zvyšuje podíl vlhkosti a usnadňuje tak včelám snášení nektaru a jeho přeměnu na med. Po dni tvrdé práce rádi zaběhneme rybařit.

Jedu na medu - Kde jsou včely v Jihlavě a v Brně

bottom of page